Zümrüdüanka ne demektir? Zümrüdüanka kelime anlamı nedir?



Zümrüdüanka ne demektir? Zümrüdüanka kelime anlamı nedir?



Zümrüdüanka ve Zümrüt- Anka kuşu efsanelerde bulunmakta olan bir tür kuştur. Zümrüd-ü Anka kuşu, Pers Mitolojisi’ndeki ilk rastlanan canlı türüdür. Asıl adı Homa Kuşu olan Zümrüdüanka’nın diğer ismi farklı kaynaklarda ‘’Simurg’’ olarak da geçmektedir. Asya, Ortadoğu ve Yakındoğu ülkelerinin pek çoğunda farklı efsanelerde farklı isimlerle anılan bir kuş olan Zümrüdüanka Türk Mitolojisi’nde ‘’Anka Kuşu’’ veya ‘’Tuğrul Kuşu’’ olarak anılırken, yabancı kaynaklardaki adı ‘’Phoenix’’tir.

Zümrüd-ü Anka kuşunun hikayesi

Pers edebiyatında Homa olarak tanımlanan Zümrüdüanka, Arapça kaynaklarda Rukh olarak yer alıyor. Efsaneye göre kuş hükümdarı ve Kaf Dağı’nda yaşamakta olan Zümrüdü Anka, Bilgi Ağacı dallarında yaşamakta ve her şeyi bilmektedir. Kuşlar Simurg’a inanmakta ve onun da kendilerini kurtaracağını düşünmüştür fakat ortada görünmedikçe umut kesilmiştir. Simurg’un yuvası, etekleri bulutların üzerindeki Kaf Dağı’nın tepesindedir ve bir gün uzaktaki bir ülkede kuş sürüsü Simurg’un kanadından bir tüy bulunur ve onun varlığını anlayan bütün dünyadaki kuşlar toplanıp Simurg’un huzuruna giderek yolunda olmayan şeyler için yardım istemeye karar vermişlerdir.  

Kuşlar hep birlikte göğe uçmuş, isteği ve sebatı az olarak dünyevi şeylere takılanlar yolda birer birer dökülürken, önce Aşk Denizi’ni geçmiş ve sonra Ayrılık Vadisi’nden uçmuşlardır. Hırs Ovası’nı aşıp Kıskançlık Gölüne dalarken, kuşların bazıları Aşk Denizine dalarken, kimileriyse Ayrılık Vadisi’nde sürüden kopmuştur.

Önce Bülbül dönmüş ve gole olan aşkını hatırlayıp, papağan ise tüylerini bahane edermiş. Kartal yükseklerdeki krallığını bırakamaz, Baykuş ise balıkçıl kuşu bataklığını özlemiştir. Beş vadiden geçildikten sonra gelen ‘’Şaşkınlık’’ vadisi ve sonuncu yani yedinci vadi ‘’Yokoluş Vadisi’’nde kuşlar ümitlerini yitirmiştir. Kaf Dağı’na ulaştıklarında yalnızca otuz kuş kalmış ve Simurg’un yuvasını bulduklarında öğrenmişler ki Simurg, otuz kuş anlamına gelirmiştir. 30 kuş anlar ki aradıkları aslında  kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.

Yazıda https://haberport.com/ekonomi/zumruduanka-ne-demektir-zumruduanka-kelime-anlami-nedir-h32234.html baz alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir