Yoksulluk sınırındakilere 5 bin TL destek için kanun teklifiYoksulluk sınırındakilere 5 bin TL destek için kanun teklifiDar gelirli vatandaşlar içi devletin sunduğu yardımların içerisine yenileri eklenmeye devam ediyor. Devlet tarafından hazırlanmış olan yardımlarda yoksulluk sınırındaki vatandaşlara destek ödemesi planı yürürlüğe girecek.  

Dar gelirli vatandaşlar için barınma, giyinme, yakacak ve yiyecek ihtiyaçlarının daha rahat karşılanabilmesi için devlet destekleri sağlanmaktadır. TBMM’ye sunulan kanun teklifiyle yoksulluk sınırındaki vatandaşlara 5 bin TL destek verileceği kaydedildi.

Yoksulluk sınırındakilere 5 bin TL destek müjdesi

TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi yoksulluk sınırında yaşayan vatandaşların daha rahat bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi hedefleniyor. Teklifin onaylanması halinde yoksulluk sınırında ve evine 5 bin 238 TL’den daha az para giren aileler için devlet 5 bin TL yardım yapacak.

Yoksullara 5 bin TL destek teklifi TBMM Başkanlığı’nda!

Yoksullar için 5 bin TL destek verilmesini öngören karara göre her eve en az 5 bin 238 TL maaş girmesi istendi. Tasarının onaylanması halinde bütün ailelere 5 bin TL destek verilecek. Bu noktada 4 kişilik bir aileye yapılan yardımla ailenin evine girecek en düşük ücret 5 bin 238 TL’ye yükselecek.

Yoksulluk sınırındakilere ne kadar ödeme yapılacak?

Yoksulluk sınırındaki vatandaşlara yapılacak ödeme tutarı 5 bin TL olarak belirlendi. Söz konusu düzenlemenin hazırlanmasında İsviçre’nin temel ihtiyaçlar için vatandaşlarına kişi başı 986 Frank ödemeden yola çıkıldığı belirtildi.

Yoksulluk sınırı ödemeleri ailenin durumuna göre tespit edilecek

Yoksulluk sınırında ve ödeme almaya hak kazanan vatandaşlar TÜİK’in açıklamış olduğu açlık ve yoksulluk sınırına göre hakka sahip olabilecek. Bu yıl TÜİK’in açıklamış olduğu açlık ve yoksulluk sınırı göz önünde bulundurulup belirlenen sınır altındaki bütün ailelere 5 bin TL destek sağlanması ön görülmektedir.   

Yoksulluk sınırı destek paketi kapsamı nedir?

Yoksulluk sınırı destek paketinden yararlanmak isteyen vatandaşların yoksulluk sınırının altında gelir durumuna sahip olması gerekmektedir. Bu süreçte dar gelirli vatandaşlar için hali hazırda destek ödemeleri de yapılmaktadır. Buna göre dar gelirli vatandaşlar için;

Barınmaya 317 TL,

Çocuk sağlığı (her bir çocuk için) 20 TL,

Yakacak yardımı (500 kilogram kömür veya daha fazla),

Eşi vefat etmiş olan kadınların dul maaşı almaması halinde 250 TL,

Engelli raporunun olması halinde 2 bin 22 TL

Ağır engelliyse 1305 TL,

Evde 65 yaş üstü bireylerin yaşaması halinde 601 TL,

Üniversite okuyan çocuğu varsa burs,

Yeni evlenecek olan gençler için 15 bin TL destek mahiyetinde çeyiz parası verilmektedir.

Yazıda https://haberport.com/ekonomi/yoksulluk-sinirindakilere-5-bin-tl-destek-icin-kanun-teklifi-h32202.html baz alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir